Laboratorija za patohistološku i citološku dijagnostiku je savremeno opremljena. Obrađujemo i analiziramo različite uzorke tkiva i parafinskih blokova (kalupe) koji su prethodno obrađeni u našoj laboratoriji ili drugim ustanovama. Sa vodećim laboratorijama u zemlji radimo sve metode savremene patohistološke i citološke dijagnostike: histohemiju, imunohistohemiju, in situ hibridizaciju (ISH), fluorescentnu in situ hibridizaciju (FISH) i citogenetske analize. Koristimo originalne reagense najpoznatijih svetskih, sertifikovanih proizvođača.
Zahvaljujući automatizovanoj obradi tkiva, osnovna histološka analiza uzorka (H&E preparat) endoskopskih i incioznih biopsija je gotova za 24-48h, a operativnih materijala i biopsije kostne srži za 48h. U slučaju dodatnih analiza (imunohistohemija, ISH, FISH, citogenetika) obrada i analiza traju nešto duže, najviše do 7 dana. Citološka analiza je gotova istog dana.
Posedujemo sopstveni vozni park za patronažu, sa ekipom vozača, spremnih da u bilo kom tr
enutku tokom dana uzmu uzorke i dostave rezultate na zahtevanu adresu. Ove ekipe terenske službe ujedno obezbeđuju transport uzoraka u centralnu jedinicu pod neophodnim propisanim uslovima.
U patohistološkoj laboratoriji radimo sledeće analize:
Citološki se analiziraju brisevi različitih organa, ispljuvak, materijal dobijen punkcijom sadržaja cista različitih organa, pleuralne, perikardijalne i peritonealne duplje, likvor, iscedak iz dojke i drugih organa, mokraća kao i perkutane iglene biopsije (FNAB). Analiza podrazumeva utvrđivanje ćelijskog sastava i detekciju malignih ćelija. Cervikalni brisevi se obrađuju Papa Nicolau metodom. Moguća je tipizacija HPV virusa imunohistohemijskom i metodom in situ hibridizacije uz određivanje nisko i visoko rizičnih grupa. Ove analize se rade i na histološkim presecima biopsija grlića materice. Kod HPV pozitivnih nalaza se određuje p16 kao parametar visokog rizika za nastanak k
arcinoma grliča materice.
Standardna patohistologija obuhvata obradu i morfološku analizu tkivnih uzoraka dobijenih različitim invazivnim metodama kao i ex tempore dijagnostiku u toku operativnog zahvata. Pored toga rade se i konsultativne morfološke analize na donetim parafinskim blokovima, prethodno obrađenim u drugim ustanovama. Koristi se standardno hematokslilin/eozin bojenje kao i dodatna histohemijska bojenja prema potrebi da bi se postavila dijagnoza. U strogo indikovanim slučajevima, poštujući standarde savremene patologije rade se dopunske imunohistohemijske analize kao i ISH, FISH i citogenetske analize.
Kao posebno izdavajamo: